W końcu rozpoczął się najlepszy czas na wycieczki. Maj i czerwiec to miesiące, w których warto wyjść z domu, ze szkoły i bliżej czy dalej wypuścić się w Polskę.

Szkolne Koło Turystyczne w ramach Odznaki Przyjaciela Krakowa wybrało się na objazd po fortach. Ponieważ niektórzy z nas nie wiedzieli wcześniej o tym fakcie z historii Krakowa, przewodnik, pan Edward Fietko, w bardzo przystępnej formie zapoznał nas z historią budowania fortów przez Austriaków i dalszym wykorzystaniu tych budowli przez Polskę. Oczywiście w ciągu jednego dnia nie sposób zwiedzić wszystkich miejsc związanych z obronnością.

W naszym programie tym razem były cztery obiekty, pięknie odrestaurowane i wykorzystywane przez instytucje kulturalne miasta. Wycieczkę  rozpoczęliśmy w Forcie Skotniki (dwa miejsca), potem byliśmy w Forcie Borek, a na końcu w Forcie Łapianka. W tych miejscach zwiedzaliśmy różne obiekty i dowiedzieliśmy się o przeznaczeniu budowli dawniej i obecnie.

Tematyka naszej wycieczki była trudna, więc na zakończenie mieliśmy przygotowane ognisko w pięknym miejscu, tak, żeby odpocząć i odzyskać siły.

Dziękujemy wszystkim za uważne uczestnictwo, a przewodnikowi za ogrom wiedzy nam przekazanej.

Anna Palarz

Małgorzata Brzęk