Kraków, 21.09.2023

Spotkanie uczniów z Ukrainy z klas 7a, 7b i 8c
z absolwentką Szkoły Podstawowej nr 153 w Krakowie Walerią Al Shobaki

W czwartek 21.09.2023 odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej nr 153 w Krakowie spotkanie jej absolwentki, Walerii Al Shobaki, z uczniami pochodzenia ukraińskiego z klas 7a, 7b i 8c. Kadrę pedagogiczną reprezentowały panie Liliia Khalo i Małgorzata Kubiak oraz organizator spotkania, Zbigniew Kwiatek.

Waleria Al Shobaki uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 153 w latach 2015 – 2019. Potem kontynuowała edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Michałowskiego w Krakowie,
a obecnie przygotowuje się do rozpoczęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas spotkania z młodszymi kolegami i koleżankami z Ukrainy, podobnie jak ona uchodźcami wojennymi, opowiedziała o swoim dzieciństwie na Ukrainie i w Jordanii, o swoich polskich korzeniach, ale przede wszystkim o swoim przyjeździe do Polski, ucieczce przed wojną, która na Ukrainie wybuchła 6 kwietnia 2014, o problemach na jakie napotkała w nowym otoczeniu i o sposobach poradzenia sobie z nimi.

Waleria zachęcała swoich pobratymców do nauki języka polskiego, zapoznawania się
z polską literaturą, nawiązywania szerokich kontaktów z rówieśnikami z Polski, które pozwolą im na szybsze przystosowanie do trudności wynikających z pobytu w obcym kraju. Dodawała im otuchy, dając własny przykład na to, że w stosunkowo krótkim czasie można nauczyć się języka polskiego, osiągnąć w polskiej szkole ogromne sukcesy, z powodzeniem zdać egzamin ósmoklasisty, zdobyć przyjaciół i wiązać perspektywy na przyszłość z miejscem, do którego zaprowadziły ich wojenne losy.

Uczniowie klas siódmych i 8c z zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieści Walerii, zadawali jej pytania, na które ona chętnie i wyczerpująco odpowiadała. Po spotkaniu wymienili się z nią danym kontaktowymi, a wszyscy jego uczestnicy zgodnie uznali, że jeszcze w tym roku szkolnym należy je powtórzyć w gronie poszerzonym o uczniów z Ukrainy uczęszczających do XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, które wraz ze Szkołą Podstawową nr 153 tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8.

Na zakończenie Waleria Al Shobaki zaprezentowała nakręcony przez siebie film, do którego link znajduje się poniżej. Stanowi on syntezę jej losów począwszy od dzieciństwa w Jordanii i na Ukrainie, aż po jej pobyt w Polsce i doświadczenia tutaj zdobyte.

Zbigniew Kwiatek