Kim był Jan Matejko i dlaczego uczymy się o nim w szkołach? Co miał wspólnego z Krakowem?

Na te i inne pytania uzyskaliśmy odpowiedź na wycieczce pt. “Śladami Jana Matejki”. W trakcie spaceru po Starym Mieście z przewodnikiem odwiedziliśmy miejsce, w którym urodził się malarz, gdzie mieszkał jako dziecko, a także gdzie mieszkał i pracował już jako dorosły człowiek. Poznaliśmy fakty z jego życia oraz usłyszeliśmy anegdoty związane z tym wielkim artystą.
Wycieczka po Krakowie w maju to wielkie wyzwanie! Udało nam się jednak nadążyć za przewodnikiem i nie zgubić w tłumie turystów – dzięki wsparciu pod postacią studentów, odbywających praktyki w naszej szkole.
Dodatkową atrakcją spaceru po naszym mieście były grupy poprzebieranych studentów z okazji trwających właśnie Juwenaliów oraz wizyta na dziedzińcu Collegium Maius, gdzie przy pełnej godzinie paradują figury do melodii Gaudeamus Igitur.
Obowiązkowy obwarzanek dopełnił warunków udanej wycieczki. Oczywiście jeszcze musimy zwiedzić muzeum Jana Matejki, dworek w Krzesławicach,  oddział Muzeum Narodowego w Sukiennicach i inne miejsca związane z malarzem, ale to możemy zostawić na kolejne lata.
Dziękuję wszystkim za udział i dyscyplinę.  Z każdym wyjściem uczestnicy są bardziej zorganizowani i chętni do następnych wyzwań.
Anna Palarz