UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Dnia 2 marca 2021r. w SP 153 w Krakowie odbyło się uroczyste pasowanie uczniów z klas pierwszych na czytelnika biblioteki szkolnej. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki, które  na stałe wpisało się do kalendarza imprez szkolnych.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek  oraz rozwijania umiejętności czytania i zainteresowań czytelniczych.

Podczas spotkania uczniowie poznali nową dla siebie formę opowieści, jaką oferuje teatrzyk kamishibai. Jest to forma opowiadania bajek wykorzystująca drewnianą skrzynię i plansze z ilustracjami oraz tekstem. Kamishibai w dosłownym tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza papierowy teatr.

Uczniowie poznali bajkę pt.  „Mój przyjaciel Kemushi” autorstwa Nathalie Dargent. Bajka opowiada o przemianach w przyrodzie wraz ze zmieniającymi się porami roku. Kemushi znaczy po japońsku gąsienica.

Dzieciom bardzo spodobał się teatrzyk kamishibai.  Po wysłuchaniu bajki i krótkiej rozmowie o jej treści pierwszoklasiści zapoznani zostali z zasadami korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz poszanowania książek.

W uroczystości wziął udział  pan Marek Gaweł – dyrektor  szkoły, który pasował uczniów na czytelnika biblioteki oraz pani Dorota Martinek – wicedyrektor, która wręczyła dzieciom książeczki i długopisy. Na pamiątkę uroczystości każdy uczeń otrzymał piękny dyplom,  książkę “Pierwsze abecadło” oraz  kolorową zakładkę do książki. Zakładki wykonane zostały przez wolontariuszy z klas 2 – 8. Czytelnia biblioteki udekorowana została przez Deborę i Gabrysię uczennice klasy 2a.

Wydarzenie zakończyło się  pierwszym samodzielnym wypożyczeniem książki  do domu.

Mam nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwsza wypożyczona książka na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.

Miłej lektury 🙂

Nauczyciel bibliotekarz